Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 05-12-2022 13:12

Rize’de, “Stresle Başa Çıkma” programına büyük ilgi

Rize’de tüm İlçe Halk Eğitim Merkezlerinde “Stresle Başa Çıkma” eğitimleri düzenlendi.

Rize’de, “Stresle Başa Çıkma” programına büyük ilgi

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonda tüm İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görevli usta öğreticiler ve kursiyerlere yönelik olarak “Stres ve Stresle Başa Çıkma Yöntemleri” eğitimleri gerçekleştirildi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Birimi’nce koruyucu ruh sağlığı hizmetleri kapsamında ruhsal hastalıkların önlenmesi, risk faktörlerinin belirlenmesi, ruhsal hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, ruhsal hastalığı olan bireylerin desteklenmesi amaçları doğrultusunda halka yönelik eğitim hizmetleri sunulmaktadır.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli psikolog Vahide Uzun tarafından gerçekleştirilen eğitimlere tüm İlçe Halk Eğitim Merkezlerinde görevli usta öğreticiler ve kursiyerler olmak üzere yaklaşık 500 kişiye ulaşıldı.

Yoğun katılım gören eğitim programında katılımcılara gündelik kısa sürede stres odakları, uzun süreli stres kaynakları, yaşamımız için gerekli olan stresin düzeyi ve hayatımızı kötü yönde etkileyen stresle başa çıkmada etkin çözüm mekanizmaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Eğitimlerin son bölümünde ise katılımcılara yönelik stresle başa çıkmada bireye etkin olarak fayda sağlayan nefes ve gevşeme egzersizleri uygulandı.

Eğitim programı hakkında değerlendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, “Koruyucu ruh sağlığı, halk sağlığı alanının önemli bir dalı olarak, ruhsal hastalıkların önlenmesinde ve toplum ruh sağlığının korunmasında önemli bir yere sahiptir. Günümüzün zorlu yaşam koşulları düşünüldüğünde koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, ruhsal hastalıkların önlenmesi ve toplumun ruh sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi açısından önemini koruyacak ve bu hizmetlerin geliştirilmesine, yaygınlaştırılmasına duyulan gereksinim artacaktır.” ifadelerinde bulundu.

Tepe “Gerçekleştirilen eğitim programı ile ilimizde bulunan tüm İlçe Halk Eğitim Merkezlerinde vatandaşlarımız ile kavuşma imkânı bulduk. Stres günümüzde ruhsal hastalıklara ve diğer sağlık sorunlarına yol açan ana etmenlerin başında yer alıyor. Vatandaşlarımıza sunmuş olduğumuz eğitim programı ile stresle başa çıkmada ve kendilerini rahat hissetmelerine fayda sağlayacak teknikler gösterilerek kişisel ruh sağlığına yönelik güçlendirme çabalarına olumlu etkide bulunduk.” diyerek sözlerini tamamladı.

Tepe, yaklaşık bir aylık eğitim sürecinin başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile halkımızın yoğun katılım ve desteğini almasını sağlayan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerimize teşekkür etti.

 


 

AdminAdmin