Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 29-05-2024 14:48

Türkiye’de tek: 11 katı çimle kapladılar

Rize’nin ünlü Ayder Yaylası’nda trafik sorunu çevreci otoparkla çözüldü. Dağın yamacına yapılan ve Türkiye’de ilk olan üzeri cimle kaplı 11 katlı kapalı otopark hizmete açıldı.

Türkiye’de tek: 11 katı çimle kapladılar

HABER:ARZU ERBAŞ


Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Ayder Yaylasında yaşanan trafik sorunu hizmete açılan çevreci otoparkla çözüme kavuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaylanın girişinde 71 bin metrekare alanda dağın yamacına inşa edilen 6 blok halinde 9’ar ve 11’er katlı, toplam 1650 araçlık kapalı otopark tamamlanarak hizmete açıldı.

Dışarıdan beton binanın gözükmemesi için üzeri çimle kaplanarak doğayla uyumlu hale getirilen otopark Türkiye’nin ilk ve tek 11 katlı yeşil çatı sistemli otoparkı alma özelliğine sahip.

Yaz sezonunun başladığı Ayder Yaylası’nda otopark ilk etapta ücretsiz olarak hizmet vermeye başladı. Kurban Bayramı’na kadar tüm eksiklerin tamamlanması planlanan otopark ile yayla merkezinde oluşan trafik karmaşası ve gürültünün önüne geçilecek.

Araçlarını otoparka park edenler ring araçları ile yaylanın farklı noktalarına taşınacaklar.

Engelli otoparkı ve elektrikli araç şarj yeri bulunan otopark 11 katlı yeşil çatı sistemi ile gelen turistlerinde dikkatini çekmeyi başardı.

AdminAdmin