Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 15-01-2024 23:16

Seçim Güvenliği Toplantısı Vali Baydaş, Başkanlığında Yapıldı

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin, ‘Seçim Koordinasyonu ve Güvenliği Toplantısı’ Vali İhsan Selim Baydaş başkanlığında yapıldı.

Seçim Güvenliği Toplantısı Vali Baydaş, Başkanlığında Yapıldı

Valilik Ayder Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda; seçim sürecinin ilimizde huzur ve güven ortamı içerisinde tamamlanması ve herhangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi için gerekli tedbirlerin alınması ile seçim takviminin başlamasından itibaren seçim sonuna kadar yapılacak iş ve işlemler ile ilgili konular görüşüldü.

Vali Yardımcısı Murat Öztürk tarafından ilgili mevzuat ve genel esaslar çerçevesinde seçim öncesi, sırası ve sonrasında ilgili kurumlarca alınan tedbirler ile uyulması gereken esaslara ilişkin sunumlar yapıldı.

Toplantının son bölümünde değerlendirmelerde bulunan Vali Baydaş, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Valiler toplantısında seçimle ilgili bize bir cümle kullandı. ‘Seçimin sıhhat ve selametini sağlayarak vatandaşımızın özgür iradesini sandığa yansıtmasını temin edeceğiz. Ve neticesine de hep birlikte saygı duyacağız’ dedi. Bu salonda bulunan hepimizin görevi de budur.

Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı genelgesi var. Burada seçimlerin yönetimi yargı teşkilatına verilmiş ve diğer bütün kamu kurum kuruluşlarını da seçimin sağlıklı yürütülebilmesi için yargı teşkilatının ve seçim kurullarının taleplerini yerine getirmekle vazifelendirilmiş. Biz burada ve ilçelerde gereken çalışmayı titizlikle yapmamız lazım. Her mülki idare amiri arkadaşımız buradaki toplantının benzerini ilçelerinde yapmalı. 17 Ocak seyyar sandık taleplerinin son tarihi. Talepte bulunacak vatandaşlarımızın taleplerini yerine getirmesi için gerekli çalışmaları yapmalısınız. Ve yine askı liste itirazlarının son tarihini iyice duyurmalıyız” dedi.

Seçim güvenliği için gerekli tedbirlerle ilgili talimatlarda bulunan Vali Baydaş, kış tedbirleri, elektrik kesintisi, ulaşım vb. tüm tedbir ve önlemeler noktasında hassasiyet içinde olmaları gerektiğini vurgulayarak hiçbir boşluk bırakmadan gerekli tedbirleri almaları gerektiğini ifade etti.

Seçim Güvenliği Toplantısına; Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Adalet Komisyonu Başkanı Yasin Temel, Vali Yardımcıları Murat Öztürk, Kaymakamlar,  İl Emniyet Müdür Vekili Mustafa Cantürk, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Güngör, Sahil Güvenlik Karakol Komutan Vekili Mustafa Kürşat Taştan, Sağlık İl Müdürü Mustafa Tepe, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Çetin Çakır, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Enes Tüfekçi, İl Yazı İşleri Müdürü Sultan Yılancı,  İl Sosyal Etüt Ve Proje Müdürü Öznür Günay, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Erol Bıyık ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

AdminAdmin