Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 05-06-2023 10:14   Güncelleme : 05-06-2023 12:58

Rize Çayı Artık Adıyla uçuyor.

Türkiye’de çay üretiminin yüzde 72’sinin yapıldığı Rize’nin coğrafi işaretli çayı, Vali Kemal Çeber’in yaptığı çalışmalar sonucunda Türk Hava Yolları’nın (THY) ikram menüsünde çay yerine “Rize Çayı” adıyla yer almaya başladı.

Rize Çayı Artık Adıyla uçuyor.

Çayın başkenti olarak anılan Rize’de, çayın ulusal ve uluslararası tanınırlığını artırmak için yapılan çalışmalar sonuç veriyor. Coğrafi işaretli Rize Çayı, Rize Valisi Kemal Çeber’in uzun süredir yürüttüğü çaba ve görüşmeler sonunda dünyanın en çok noktaya uçan havayolu şirketi unvanına sahip THY menüsünde çay yerine ‘Rize Çayı’ adıyla yer almaya başladı.

VALİ ÇEBER ’RİZE ÇAYI’ İÇİN MEKTUP YAZMIŞTI

Vali Kemal Çeber, Rize çayının hakkının teslim edilmesi için bir süre önce THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye yazdığı mektupta THY menüsünde çayın ‘Rize Çayı’ olarak isimlendirilmesini istedi. Çeber mektubunda “Rize olarak çayımızın ulusal ve uluslararası tanınırlığını çok önemsiyor ve bunun için gayret ediyoruz. Ülkemizin en önemli uluslararası ticari markası olan ulusal hava yolu şirketimiz THY'nin ikram menüsünde; ilimizin en önemli geçim kaynağı, sosyo-kültürel değeri ve coğrafi işaretli ürünü olan ‘çayın’ varlığı memnuniyet vericidir. Ancak ikram menüsünde çayın ‘Rize Çayı’ olarak isimlendirilmesini arzu ediyoruz. Menüde nasıl ki bazı ürünler örneğin; "Bodrum Mandalina Reçeli, Trabzon Tereyağı" gibi üretildiği coğrafyanın adını taşıyarak sunuluyorsa, çayın da filizlendiği toprağın, aldığı coğrafi işaret tescilinin adına uygun olarak "Rize Çayı" adıyla sunulması hem bir doğrunun tespiti, hem tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, hem de hakkın teslimi olurken tüm hemşehrilerimi de mutlu edecektir” dedi.

MİLYONLARCA THY YOLCUSU RİZE ÇAYINI TANIYACAK

Vali Kemal Çeber’in yazdığı mektuptan sonra yürüttüğü çaba ve görüşmeler sonuçlanarak, THY’nin ikram menüsünde yer alan çay artık ‘Rize Çayı’ olarak yazılmaya başlandı. Türkiye'nin küresel bayrak taşıyıcısı olan ve dünyada en fazla uluslararası noktaya uçan THY yolcularının yüksek irtifada içini ısıtan lezzet Rize çayı olacak. Bu sayede THY ile yolculuk yapacak milyonlarca insan artık Rize’nin ismini hafızalarına kazıyacak. Vali Çeber uzun süredir devam eden girişimlerinin olumlu neticelenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirterek ‘Çayımız için çok önemli olan ve çayımıza seviye atlatan bu gelişme Rize’mize ve çay üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

 

Haber Arzu Erbaş

AdminAdmin