Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 17-04-2024 13:30

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

Rize Ziraat Odası çayda verimi artırmak için Macaristan ile organik gübre çalışmasına başladı. Rize’de örnek bahçede pilot uygulamanın startı verildi.

Macaristan’dan getirdiler, Rize’de denenmeye başlandı

HABER:ARZU ERBAŞ


Rize Ziraat Odası, Macaristan İhracat Teşvik Ajansı HEPA Türkiye ve alanında uzman Macar firma Agrobio işbirliğinde Rize’de organik gübre deneme çalışmasına başladı.

Çayda kalite ve verimi artırma projesi kapsamında Rize Ziraat Odasının örnek bahçesinde pilot uygulamanın startı verildi.

Macar Agrobio firma sahibi Zoltan Daoda, Agrobio distribütörü Scytenergy firmasından Zsolt lmre Pinter ve Judit Virag, Macaristan İhracat Teşvik Ajansı HEPA Türkiye’den Seda Hewitt ve Rizeli Çay Sanayicisi Resul Okumuş ile Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin Arslan’ın katıldığı programda deneme bahçesine ilk gübreler verildi.


SIVI VE TOPRAK GÜBRELERİ DENENİYOR


Macaristan’ın  yanında, Doğu Avrupa İsviçre ve İspanya’da da güvenilen ve tercih edilen tarım uygulamaları alanında yerini alan Agrobio, Türk çayı için organik gübreleri toprakla buluşturdu.

Algafix (biyostimulator) ve Bactofil B (mikrobiyal toprak gübresi) ile çayda verimin artırılması hedefleniyor.

Balaton Gölü’nde yetişen bir alg türünden yapılmış organik bir sıvı olan Algafix, Bitki yapraklarına uygulandığında, doğal büyüme hormonu etkisi göstererek bitkinin çabuk gelişmesine yardımcı oluyor.

Bactofil B ise, toprak ile karıştırıldığında, topraktaki minerallerden potasyum ve fosforun bitki tarafından rahatça alınmasını sağlayan bir bakteriyel karışımdır.

Düzenli kullanımda toprak yapısını ve kalitesini artırıcı etkisi de bulunuyor.

Bu yeni 2 organik gübre çeşidinin uygulama bahçesinde deneme uygulamaları belirli periyodlarla devam edecek.

Bu uygulamaların, Türkiye ve Macaristan arasındaki işbirliğini, tarım alanında artırarak devam etmesini umuluyor.

AdminAdmin