Rize Haberleri
Giriş Tarihi : 24-03-2024 22:12

İL BAŞKANI AYAR VE ÖNCEKİ DÖNEM İL BAŞKANI KATMER SEÇİM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar ve önceki dönem İl Başkanı Yılmaz Katmer katıldıkları canlı yayın programında Rize’de seçim sürecini değerlendirdi.

İL BAŞKANI AYAR VE ÖNCEKİ DÖNEM İL BAŞKANI KATMER SEÇİM SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

“Cumhur ittifakının Türkiye’ye yapacak çok işi var”

 

İl Başkanı Ayar Rize’deki süreçle ilgili kullandığı ifadelerde ; “Cumhur ortaklarımızla bir çok yerde yarışıyoruz. Cumhur İttifakı dediğimiz olay Türk siyasi tarihinde değil belki dünya siyasi tarihinde ileride yazılacak olan bir unsurdur. Bir beka sorunu dedik. Bakıyorsunuz Cumhurbaşkanımızın kendi ifadesiyle ‘Benim Cumhurbaşkanı olarak girdiğim son seçimdir’ ifadesine karşılık Cumhur ittifakı ortağımız Sayın Devlet Bahçeli ‘Hayır ayrılamazsınız devam etmelisiniz’ diyor. Türkiye yüzyılı sizinle yükselecek’ diyor. Burada çok müthiş karşılıklı güzellikler var. Bu açıdan baktığımızda Cumhur ittifakının Türkiye’ye yapacak çok işi var ama netice itibari ile biz ayrı ayrı partiler olarak seçime gidiyoruz. Bu seçimde Rize merkezde MHP’nin ve Büyük Birlik Partisinin İttifakı var. Güneysu’da da MHP’nin ittifakı var. Onun dışında Rize’de bir ittifakımız bulunmuyor ama karşılıklı sevgi saygı çerçevesinde birbirimizin çalışmalarını anlayışla karşılayarak seviyeli bir seçim yürütmek istiyoruz.” dedi.

 

“Biz yarışırken arada başkaları çıkacaksa burayı konuşmamız lazım”

 

 İl Başkanı Ayar “Burada her ne kadar bazı yerlerde adaylarımızdan kaynaklı olarak, bizden aday adayı olup, aday olamayanlardan Cumhur ittifaklarımıza gidip aday olanlar var. Adayların şahsından kaynaklı olarak ufak tefek sorunlar yaşanıyor olsa da biz il başkanları olarak bu sorunları çözmekle minimize hale getirmekle kendimizi görevli görüyoruz. Zaten biz en başta ortaklarımızla il başkanlarımızla yaptığımız görüşmelerde hep şunu söyledik. Biz her ne kadar ortaksak ta yarışırken siz veya biz bizden biri kazanacaksa buradan yarışın meşru olduğunu belirttik. Biz yarışırken arada başkaları çıkacaksa burayı konuşmamız lazım dedik” ifadelerini kullandı.

 

“Bu ilçelerimizde parti tabanlarımız çok şiddetli derecede ittifak istiyor”

 

İl Başkanı Ayar “Özellikle doğu ilçelerimiz olmak üzere Pazar, Ardeşen Fındıklı’da bu muhasebeyi yapalım istedik. Halen daha da istiyoruz çünkü şunu gördüm ben bu ilçelerimizde parti tabanlarımız çok şiddetli derecede ittifak istiyor. Bunu her bir partimizin kendi tabanında hem bizlere söylenen birbirimize söylediğimiz ifadelerdi. Böyleyken belki tabanlarımız bu ittifakı gerçekleştirecek. Ben böyle bir beklenti içerisindeyim. Örneğin Fındıklı’da eğer az bir farkla AK Parti adayı kazanamazsa bunda eminim MHP’nin tabanında hatta MHP’nin yöneticileri, Büyük Birlik, Yeniden Refah Partisi’nin tabanı da, yöneticileri de üzülecektir. Bu durum kesinse o zaman bunun öncesinden tedbirlerini alalım isteriz. Bu anlamda yine önümüzdeki süreçte görüşürüz inşallah diye düşünüyorum. Biz yarışmada siyasetin doğası gereği bir mazur görmüyoruz. Yarışalım önemli değil, ama biz yarışırken aradan birileri çıkmasın.14 Mayıs’ta olduğu gibi ayrı ayrı yarıştığımız da aradan bir milletvekilini CHP’ye kaptırdığımız gibi bir durum oluşmasın isteğindeyiz. Dolayısıyla ortaklarımızın da bu şuurla hareket ettiklerinin farkındayız biliyoruz.İnşallah AK Parti olarak 18 de 18 belediyenin tamamını olmazsa Cumhur ortakları olarak 18 ‘de 18’in tamamını biz kazanalım istiyoruz” dedi.

 

Yılmaz Katmer “Biz 17. seçimi de alacağımıza %100 inanıyoruz”

 

Önceki dönem İl Başkanı Yılmaz Katmer: “31 Mart seçimlerinin önce AK Parti için 18’de 18 eğer olmayacaksa Cumhur ittifaklarımızla birlikte 18’de 18 belediyenin tamamını almayı Rabbim nasip etsin. 1 Nisan sabahı bu sevinçlerle beraber uyanabilmeyi Rabbimizden niyaz ediyoruz. AK Parti günümüze kadar altı tane milletvekili seçimi,31 Mart’ta beşincisini yapacağı yerel yönetimler seçimi, üç tane cumhurbaşkanlığı, üç tane de anayasa değişikliği seçimi yaşamıştır. Bu seçimlerde AK Parti ezici usulde hepsinden birinciliği almıştır. Cumhur ittifakıyla birlikte girdiği seçimlerde de aynı şekilde. Biz 17. seçimi de alacağımıza %100 inanıyoruz” dedi.

 

“Sırf makam için bu dava terk edilmez”

 

Yılmaz Katmer “Bizim bu davayla ilgili olan bölümde bir makama gelemedi diye dargınlık yapan, küskünlük yapan o arkadaşlarımızı Allah’a havale ediyorum. Özellikle bizim gibi kurucu olanları çünkü biz 2001’de ne badireler atlatarak bu Partiyi kurduk.2002’de 364 Milletvekili ile geldik. Vatandaşın bize olan bu teveccühü nasıl biz elimizin tersiyle iteriz. Sırf makam için bu dava terk edilmez. Biz böyle görmedik. Arkadaşlarımızın kendi tarafından değil, diğer etrafındakiler tarafından yanlış yerlere sürüklenmesinden kaynaklandığı düşünüyorum. Milletvekillerimizin, il başkanımızın bu aday belirleme sürecini nasıl titizlikle ilerlettiğini görüyorum. Biliyorum en ince ayrıntısına kadar düşünmüşler çalışmışlar.” dedi

 

“24 yıl bizi bir araya getiren bizim kardeşliğimizdir, birlik ve beraberliğimizdir”

 

Katmer “Siyasette en doğru değil en uygun neyse onu yapacaksın. İl Başkanımız, Vekillerimiz en ince ayrıntılarına kadar çalışmalarını yaptı. Bizim yola çıktığımız ekip, çok detaylı bir çalışmanın eseri olarak onaylandı. Burada onay almış, gitmiş Ankara’da Cumhurbaşkanımız incelemiş, onaylamış en sonunda kamuoyuna deklare edilmiş. Biz lider bir Partiyiz. 24 yıl bizi bir araya getiren bizim kardeşliğimizdir, birlik ve beraberliğimizdir. Birbirine karşı biz saygılı sevgili olacağız. Bizden ayrılan bazı kişiler öyle konuşuyor ki duyuyoruz ben varsam tamam, yoksam tufan böyle söylemler uygun değil bu davaya yakışmaz.” dedi.

 

“Sorunları düzeltecek olanda yine Recep Tayyip Erdoğan’dır”

 

Yılmaz Katmer “2004 yılındaki Rize’yi iyi hatırlıyorum bugünkü Rize’ye bakıyorum çünkü ben esnafım mali müşavirim ve sokaktayım. Bugün yapılanlar hayal ötesi, hayal bile edemiyorduk. Havalanı,Ovit Tüneli, Salarha Tüneli, Kentsel Dönüşüm çalışmaları ve daha nicesi. Rize’de şu anda bir belde hariç 12 ilçe ve beş beldeye doğalgaz geldi bu bir velinimettir. Bunca yatırımı ilimize kazandıran kimdir Recep Tayyip Erdoğan ve onun ak kadrolarıdır. Eksiklerimiz olabilir düzeltmemiz gereken alanlar olabilir ama sorunları düzeltecek olanda yine Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun için vatandaşımız Cumhurbaşkanımıza güvenmeye devam etsin adaylarımızın arkasında olsun. Biz şu anda yerel seçimleri yapıyoruz.1 Nisan sabahı sonuç ne olursa olsun Cumhurbaşkanımız yine Cumhurbaşkanı’dır. Bakanlar kurulunun başındadır. Cumhur ittifakı olarak Meclisi yönetmeye devam ediyoruz. Bu 2028 seçimlerine kadar devam edecek 2028’de de yine iktidar olarak, devam edeceğiz inşallah.” dedi.

 

İl Başkanı Hikmet Ayar “Biz geçmişi gelecekle harmanlayarak yolumuza devam ediyoruz”

 

AK Parti’nin diğer siyasi partilerden farkının sürekli kendini yenilemesi ve yeni kadrolarla mevcut kadroları harmanlayarak yola devam etmesi olduğunu belirten İl Başkanı Hikmet Ayar : “Hiçbir siyasi parti AK Parti’nin yaptığı kadar her dönem yenilerle eskileri harman ederek yoluna devam etmemiştir. Biz geçmişi gelecekle harmanlayarak yolumuza devam ediyoruz. Biz mevcut yönetim üzerine göreve geldik. Bu yönetimle yeni arkadaşları harman ederek, göreve devam ettik. Biz yola çıktıklarımızla da yolda bulduklarımızla da beraber yürüyeceğiz. Yola çıktıklarımız da bizim, yolda bulduklarımız da bizim. Yola çıktıklarımızın bir kısmı bizi terk etti. Bizden kaynaklı değil, makam olmayınca menfaati bitti ve kayboldu. Kendi tercihleri. İnşallah gerçekleri görüp dönerler vazgeçerler diye düşünüyoruz.

 

“Milletimizin desteğini sürekli hale getiren en önemli unsurlarından biri sürekli yenilenmemizdir diğeri de kardeşliğimizdir”

 

Sürekli yenilenen bir parti olduklarının altını çizen İl Başkanı Ayar “ Biz kongrelerde, seçimlerde, belediye başkanlıklarında da milletvekili seçimlerinde de %50 oranıyla yenilenen bir teşkilatız. Makamlar mevkiler ancak bir görev olarak görülür. Birileri görev alır,diğerleri de ona yardımcı olur. Biz o anlamda buradayız, yenilenmeye devam ediyoruz. AK Parti iktidarlarının yıllardır milletimizin desteğini sürekli hale getiren en önemli unsurlarından biri sürekli yenilenmemizdir. Diğeri de kardeşliğimizdir, birlik ve beraberliğimizdir. Üç beş kişinin ayrılıp gitmesine bakmayın diğer partilerde yaşanılanları gördüğümüzde darmadağın olan partileri görüyoruz. 22 yıldır iktidarda kalacaksınız elbette bu kadar sürede bunlar olabilir bunları normal karşılıyoruz. Esas unsur birlik ve beraberliğimizdir. Dostlarıyla uğraşanlar kavga edenler, düşmanlarını yenemezler. Dolayısıyla bu şiarla hareket eden bir siyasi yapının temsilcileriyiz. Yine ülkemizin milletimizin dertleri için geleceği için canla başla mücadele edenlerle, dikensiz gül bahçesi içinde kendi ikbali peşinde olanları iyi tanıyalım. Onları birbirinden ayıralım. Bir grup var ki ülkesi için canla başla mücadele ediyor. Recep Tayyip Erdoğan gibi lider ve onun kadroları. Bir tarafta da kendi ikbali peşinde koşanlar var bizim içimizde de var başka partilerde de var onları her dönem ayırt etmek durumundayız.” dedi.

 

“Habil’in kardeşliğin de kendimizi oluşturmak durumundayız”

 

 İl Başkanı Ayar “Biz kardeşlik vurgusu yapıyoruz, kardeşiz diyoruz. Biz bunu diğer partilere oranla AK Parti içerisinde en yüksek oranda tuttuğumuzu iddia ediyoruz. Evet kardeşiz. Biliyorsunuz kardeşlik hikayesinde habil ve kabil var. Biz habil miyiz? Kabil miyiz? Ona da karar vermemiz gerekiyor. Biz kardeş olacağız ama habil olacağız. Habil’in kardeşliğin de kendimizi oluşturmak durumundayız. Bunları yaptığımız sürece kimse bizim birliğimize beraberliğimize zarar veremez. Evet eksiklerimiz var, kusurlarımız olacak. Biz hiç çalışmasaydık hiçbir şey yapmasaydık tek kusurumuz bir şey yapmamak olurdu. Çalışırsanız çok şey yaparsanız o zaman yanlış da yaparsınız yanlış yapmaktan korkanlar bugün hiçbir şey yapamazlar. Türkiye’nin dört bir tarafında devasa eserleri halkımızın hizmetine sunduk. Yanlış yapmaktan korksaydık ortaya proje koyamazdık. Biz onun için yanlış yapmaktan korkmuyoruz. Biz durmadan yorulmadan eser ve hizmet üreteceğiz, çalışarak ilerleyeceğiz.” dedi.

 

Yılmaz Katmer “Eğer 2018 seçimindeki gibi seçime girseydik Rize yine 3-0 ‘dı”

 

Yılmaz Katmer: “ 14 Mayıs seçimlerinde Cumhur ittifakı ortaklarımızın ayrı ayrı seçime girmesi neticesinde diğer bloktaki siyasi partilerin birleşmesi oyları ortak bir havuzda toplamasıyla Rize’de bir milletvekilini kaybetmiş olduk. Eğer 2018 seçimindeki gibi seçime girseydik Rize yine 3-0 ‘dı. Ben o zaman sürekli şunu ifade ettim. Eğer Rize’de AK Parti’nin adayı güçlü ise o aday üzerinde ittifaklarımızla birlikte çalışalım. Adana’da MHP’nin adayı güçlü ise onun için çalışalım. Sivas’ta Büyük Birlik Partisi’nin adayı güçlü ise o adaya ittifak olarak destek verelim. Aynı şey Pazar için geçerli. Aynı şey Ardeşen için geçerli. Bunu halkımız görüyor” dedi.

 

İl Başkanı Hikmet Ayar “Birlikte Rize için yapalım, yapacaksak hep birlikte yapalım”

 

İl Başkanı Hikmet Ayar son olarak şunları söyledi ; “Siyaset yoluyla Rize’ye hizmet etmek isteyen tüm hemşehrilerimizi AK Parti yoluyla Rize’ye davet ediyorum. Çünkü Rizeliler siyasetten uzak duramaz ama ötede beri de boşuna kürek çekmesinler. AK Parti hepimize yeter diyorum. Gelsinler evet bu bir davettir. Her Rizelinin AK Partili olmaya hakkı var. Her Rizelinin AK Parti’de yönetici olmaya hakkı var. Her Rizelinin AK Parti’den aday olmaya hakkı var. Bu haklarını kullansınlar gelin birlikte yönetelim. Herkesi ama özellikle gençleri AK Parti çatısı altında siyaset yapmaya davet ediyorum.31 Mart’ta Rize olarak bir ilk yapmayı istiyoruz. Bir rekor yapalım rekorun adı da 18’de 18 olsun. Rize’den bu rekoru Sayın cumhurbaşkanımıza bir hediye paketi yapıp göndermek istiyoruz. Bunu biz değil, bütün Rize yapsın istiyoruz. Birlikte yürütelim birlikte yapalım. Birlikte Rize için yapalım, yapacaksak hep birlikte yapalım diyoruz” dedi.

AdminAdmin