Gündem
Giriş Tarihi : 23-11-2022 12:52

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, "karbon nötr" olarak tasarlandı

Kongreye fiziki olarak katılan tüm katılımcı ve panelistlerin bireysel olarak karbon ayak izi de ölçülecek

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi,

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin (TSPB) gelenekselleşen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin 6'ncısı 1 Aralık'ta İstanbul’da gerçekleştirilecek.

TSPB'den yapılan açıklamaya göre, Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve TSPB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop’un açılış konuşmalarıyla başlaması beklenen kongre, Türkiye’nin iklim değişikliği eylem planı çerçevesinde yeni dönemde Türkiye'nin net sıfır emisyon hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak amacıyla "karbon nötr kongre" olarak gerçekleştirilecek. Kongreye fiziki olarak katılan tüm katılımcı ve panelistlerin bireysel olarak karbon ayak izi de ölçülecek.

TSPB, kongre nedeniyle ortaya çıkan karbon emisyonunu sürdürülebilirlik sponsorları tarafından hesaplatıp, ikinci taraf görüşü olarak doğrulattıktan sonra sera gazı karşılığında Gold Standart tarafından sertifikalandırılmış karbon kredisi alarak karbon salımlarının denkleştirilmesi ile yeşil bir kongre gerçekleştirmeyi hedefliyor. Kongrede sosyal sorumluluk projesi kapsamında Ecording ile bir anlaşma da yapıldı.

Kongreye katılacak her katılımcı ve panelistler adına insansız hava araçlarıyla (drone) ulaşılması zor alanlara 15 bin adet tohum topu atışı gerçekleştirilecek. İklim krizine karşı ormanlaştırmaya ve biyoçeşitliliğin gelişimine teknolojiyle katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Ayrıca, kongre günü fiziki olarak katılan konuklara 2 bin adet ecoBox (mini metal saksı, ekim bilgilendirme kartı, can suyu kapsülü, cam tohum kapsülü, toprak paketi, taşınabilir kraft kutu, tohum takip QR kod kart) dağıtılarak sürdürülebilirlik hedefini güçlendiriyor. Söz konusu sosyal sorumluluk projesinin sponsorluğunu Osmanlı Yatırım Menkul Değerler üstlendi.

- Kongre’ye Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK desteği

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB), düzenlediği iklim krizi ve dijitalleşme nedeniyle yaşanan ikiz değişimin dünya ve Türkiye’nin geleceğini nasıl şekillendireceği konusunun kapsamlı bir şekilde masaya yatırılacağı kongreyi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SPK destekliyor.

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresinin bu yılki teması, ‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım’. Kongrede dünyadan ve Türkiye’den iş dünyasının önde gelen liderleri, ünlü akademisyen ve uzmanlar, ikiz değişimin geleceği nasıl şekillendireceği ve getireceği fırsatlara ilişkin fikirlerini paylaşacak. Fiziki olarak gerçekleştirilecek olan kongre, aynı zamanda çevrim içi bir platform üzerinden de gerçek zamanlı izlenebilecek.

‘Finansın Ötesi: Dünyanın Geleceğine Yatırım’ temasıyla düzenlenecek 6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde, dünyanın gündeminde olan ve geleceği şekillendirecek konular, “Sürdürülebilir Finansın Geleceği”, “Dijital Finansın Geleceği”, “Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği” olmak üzere üç başlık altında ele alınacak. Her bir başlık altında 5’er panel olmak üzere eşzamanlı olarak toplamda 15 panel gerçekleştirilecek.

“Gelecekte Türkiye’nin Sürdürülebilir Gücü: Riskleri Fırsata Dönüştürme Yolculuğu” paneli hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden yayınlanacak. Panellerin yanı sıra reel sektörden, yatırımcılara, başta üniversite öğrencileri olmak üzere gençlere yönelik farklı konularda 15 eğitim gerçekleştirilecek. “İş Dünyasında Web3 Dönüşümü” konulu eğitim hem fiziki, hem çevrim içi hem de metaverse üzerinden gerçekleşecek. “Küçük Yatırımcılar ve Borsa’da Kazanmak”, “Davranışsal Finans: Piyasalar ve İnsan Faktörü”, “Piyasalara Bakış ve Hisse Seçimi” ile “Algoritmik Alım/Satım İşlemleri ve Portföy Yönetim Uygulamaları” başlıklı eğitim/atölye çalışmaları yatırımcıların ilgisini çekecek. Bu eğitimlerde alanında uzman olan konuşmacılar, çok yönlü bilgi ve deneyimlerini paylaşacak.

- Alex Tapscott, blokzincir teknolojisinin dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak

Tapscott yapacağı konuşma ile bir devrim yaratacağı öngörülen blokzincir teknolojisinin gücü ve potansiyelinin neden herkes tarafından daha iyi anlaşılması gerektiğine ve dünyayı nasıl değiştireceğine ışık tutacak. Blokzincir teknolojilerinin finans dünyası, toplum ve devletler üzerindeki etkisine odaklanan dünyaca ünlü yazar, yatırımcı ve danışman Alex Tapscott, Akbank sponsorluğunda kongrenin ana konuşmacısı olarak yer alacak. Tapscott konuşması sonrasında, Akbank Yatırım Hizmetleri Bölüm Başkanı Evren Cantürk ile meta evrende bir araya gelerek bir röportaj gerçekleştirecek. Akbank’a özel hazırlanan ve Spatial isminde metaverse altyapısında 3D ortamda buluşan ikili, gelişen teknolojiler ile bu teknolojilerin hayatımıza kısa ve orta vadede etkileriyle ilgili konuşacaklar. Sanal gerçeklik gözlükleriyle gerçekleştirilecek olan röportajda hareketlerin ve konuşmaların meta evrendeki yansımaları eş zamanlı olarak sahnede yer alan dev ekrandan gösterilecek.

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, UiPath'te, 80'den fazla ülkeden sorumlu Avrupa Başkan Yardımcısı olan Tansu Yeğen’i ağırlayacak. “Dijitalleşmenin Geleceği” başlığında kariyer hayatındaki başarılarını ve deneyimlerimizi paylaşmak, stratejileri ile yarattığı önemli katma değerleri dinleyicilere doğrudan iletmek amacıyla Tansu Yeğen Onursal Konuşmacı olacak.

EPAM Systems CPG İş Danışmanlığı, Dijital Ticaret Uygulaması Departmanı Başkanı, Yazar Mert Damlapınar da kongrede yer alacak. Kongrede eş zamanlı panellerin yanı sıra eğitim, atölye çalışması ve söyleşiler ile farklı hedef kitlelere odaklanılması hedefleniyor. “Web3 & Blokzincir-eTicaret Uygulamaları” konusunda Mert Damlapınar tecrübelerini dinleyiciler ile paylaşacak. Ayrıca, etkinlik sonrasında Mert Damlapınar yeni çıkan, “Yaşamın Analitiği- Veri Analizi, Makine Öğrenimi ve Yapay Zekayı Anlamak” kitabını katılımcılar için imzalayacak.

- Kongrede katılımcılar için NFT çıkarılacak

6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde önceki kongrelerden farklı olarak 2 saat süreli eğitim/atölye çalışması ile kongreyi fiziki ve çevrim içi ziyaret edecek katılımcılar için ‘6. Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi Hatıra NFT’ (nitelikli fikri tapu) çıkarılacak. Ayrıca, söz konusu atölye çalışmasında kongrenin üç ayrı teması olan “Sürdürülebilirliğin Geleceği”, “Dijitalleşmenin Geleceği” ve “Ekonomi ve Sermaye Piyasalarının Geleceği” üzerine de NFT hazırlanacak ve isteyen katılımcılara ücretsiz erişimi sağlanacak.

Kongre katılımcılarına çeşitli hediyeler de verilecek. Özellikle çevrim içi katılımcılar için sponsorlar tarafından 3 bine yakın hediye hazırlandı. Gün boyunca düzenlenecek paneller ile eğitim/atölye çalışmalarını izleyen katılımcılar stant ziyaretlerinden de kazandıkları puanlarla hediye almaya hak kazanacak.

Hediyeler, 1 katılımcıya “Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı” 1 katılımcıya 2 gün (iki kişilik) süreli “Yurtdışı Tatil”, 2 katılımcıya 2 gün (iki kişilik) süreli “Yurtiçi Tatil”, 1 katılımcıya “Sürdürülebilirlik Uzmanlığı Sertifika Programı”, 1 katılımcıya “ACCA Finans için Sürdürülebilirlik Sertifikası”, 1000 katılımcıya (1 ay süreli) “Mobil IQ”, 1000 katılımcıya (1 ay süreli) “FX Plus Veri Terminali”, 500 katılımcıya (1 ay süreli) “Matrix IQ”, 200 katılımcıya (1 ay süreli) “İyi Gelir Fon Platformu”, 10 katılımcıya (1 ay süreli) “Finnet2000 Plus”, 10 katılımcıya (1 ay süreli) “Fonbul+”, 10 katılımcıya (1 ay süreli) “Fonbul+ Yatırım”, 10 katılımcıya (1 ay süreli) “Fonbul+ Emeklilik”, 10 katılımcıya (süresiz) “Hisse Seçimi ve Analiz”, 5 katılımcıya (1 ay süreli) “Haber Expert”, 5 katılımcıya (1 ay süreli) “Stockeys Pro”, 5 katılımcıya (1 ay süreli) “Fastweb Mali Analiz Pro”, 5 katılımcıya (süresiz) “Yeni Başlayanlar İçin Borsa”, 3 katılımcıya (1 ay süreli) “Finnet Teknik Analist 4.0”, 3 katılımcıya (1 ay süreli) “Firma Değerleme BİST Firmaları”, 1 katılımcıya (1 ay süreli) “Queenstocks Professional”, 1 katılımcıya (süresiz) “Analiz Yöntemleri” ödülü verilecek.

- Kongre sponsorların desteğiyle gerçekleşecek

Bu yıl altıncısı gerçekleşecek olan Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin ana sponsoru Borsa Grubu (Borsa İstanbul AŞ, Takasbank AŞ ve Merkezi Kayıt Kuruluşu AŞ) olacak. Kongre’nin platin sponsorluğunu Garanti BBVA Yatırım ve Oyak Yatırım üstlendi. Kongre’nin altın sponsorluğunu TEB Yatırım ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası yürütecek. Yatırım Finansman Menkul Kıymetler ve Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler ise kongrenin gümüş sponsoru oldu. Kongre’nin ana konuşmacı sponsorluğunu Akbank üstlenirken, mobil uygulama sponsoru Ak Yatırım olacak. Akbank, Ak Yatırım ve Aktif Bank panel sponsorları arasında yer alıyor.

Kongre kapsamında düzenlenecek panel ve eğitimler tüm katılımcılara açık olup, kayıtlar Kongre web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor.

AdminAdmin